EN

ÖZDEMİR BAYRAKTAR

YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ÖZDEMİR BAYRAKTAR

1972 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrasında 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığını görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamlamıştır. Türkiye’nin sanayi sektöründe öncü rolü üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalışmıştır.

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina’nın kuruluşunda yer almıştır. Hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetmiştir.

Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunmaktadır. Baykar’ın Milli ve Özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü ve ideal rolü üstelenen Özdemir Bayraktar bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif olarak yer almıştır.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görülmüştür.